JB12S5000R
DigiKey Part Number
13-JB12S5000RTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-JB12S5000RCT-ND - Cut Tape (CT)
13-JB12S5000RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JB12S5000R
Description
FUSE 1206 0.5A 63VDC SLOW
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.03
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.026" H (3.20mm x 1.60mm x 0.65mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.15 Ohms