0313.750MXP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1.535
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 15
In Stock: 5
750 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
0313.750MXP
DigiKey Part Number
F4808-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0313.750MXP
Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
7.16
Approval Agency
CE, CSA, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.6215 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V