025103.5PARL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 127
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.024
Datasheet
In Stock: 1.307
3.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
025103.5PARL
DigiKey Part Number
025103.5PARL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
025103.5PARL
Description
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
025103.5PARL Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Melting I²t
1.58
Approval Agency
CSA, cURus, PSE, TUV
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.024 Ohms