025103.5NRT1L
DigiKey Part Number
18-025103.5NRT1LTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-025103.5NRT1LCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
025103.5NRT1L
Description
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
025103.5NRT1L Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Part Status
Active
Melting I²t
1.58
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, cURus, PSE, TUV
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.024 Ohms