022902.5VXP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 185
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
2.5 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
022902.5VXP
DigiKey Part Number
022902.5VXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
022902.5VXP
Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC
Detailed Description
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 10kA DC
Melting I²t
50.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0502 Ohms