BK1/C519-2.5-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.000
Datasheet
2.5 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK1/C519-2.5-R
DigiKey Part Number
283-BK1/C519-2.5-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/C519-2.5-R
Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Part Status
Active
Melting I²t
78.163
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.046 Ohms