020902.5MXP
DigiKey Part Number
020902.5MXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
020902.5MXP
Description
FUSE GLASS 2.5A 350VAC 2AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 350 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Bulk
Melting I²t
50.0
Part Status
Active
Approval Agency
CE, cULus, PSE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0502 Ohms
Voltage Rating - AC
350 V