021702.5MXE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 7.057
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Eaton - Electronics Division
Image for 021702.5MXE is not available
021702.5MXE
DigiKey Part Number
021702.5MXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021702.5MXE
Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
9.46
Part Status
Obsolete
Approval Agency
BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.033 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V