BK/GMA-V-2.5-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 933
Datasheet
In Stock: 0
2.5 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/GMA-V-2.5-R
DigiKey Part Number
283-BK/GMA-V-2.5-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GMA-V-2.5-R
Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Part Status
Active
Melting I²t
4.9
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, PSE, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.046 Ohms