0217.080HXP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 1.929
Datasheet
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 50
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Similar
In Stock: 75
80 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
0217.080HXP
DigiKey Part Number
F2381-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0217.080HXP
Description
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
8.3E-4
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
7.89 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V