0216.125H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 10
In Stock: 5
Image for 0216.125H is not available
0216.125H
DigiKey Part Number
F904-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0216.125H
Description
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
125 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CCC, CE, CSA, SEMKO, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
3.675 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V