TCJA476M004R0200 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 729
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 1.455
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 1.825
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 1206 (3216 Metric) 200mOhm @ 100kHz
AVX Polymer Solid Electrolytic Capacitors | Digi-Key Daily
TCJA476M004R0200
DigiKey Part Number
478-3457-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJA476M004R0200
Description
CAP TANT POLY 47UF 4V 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TCJA476M004R0200 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
4 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz