TAP686M016BRW is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 1Ohm
TAP686M016BRW
DigiKey Part Number
TAP686M016BRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP686M016BRW
Description
CAP TANT 68UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAP686M016BRW Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
L
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm