TAP685M025CRW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial 3.1Ohm
TAP685M025CRW
DigiKey Part Number
TAP685M025CRW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP685M025CRW
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer Size Code
D
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.1Ohm