TAP476M016DTW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 743
KYOCERA AVX
In Stock: 317
Similar
In Stock: 438
In Stock: 730
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 1.3Ohm
TAP476M016DTW
DigiKey Part Number
TAP476M016DTW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP476M016DTW
Description
CAP TANT 47UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAP476M016DTW Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer Size Code
J
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm