TAP476M006DTW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 438
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
In Stock: 198
In Stock: 88
In Stock: 0
Similar
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 2Ohm
TAP476M006DTW
DigiKey Part Number
TAP476M006DTW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP476M006DTW
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Manufacturer Size Code
F
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm