TAP225M020HSB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial 7Ohm
TAP225M020HSB
DigiKey Part Number
TAP225M020HSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP225M020HSB
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 20V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
20 V
Manufacturer Size Code
A
ESR (Equivalent Series Resistance)
7Ohm