TAP106M050SRS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 38
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 1.6Ohm
TAP106M050SRS
DigiKey Part Number
TAP106M050SRS-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106M050SRS
Description
CAP TANT 10UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
J
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm