TACL156M006XTX is available for purchase but is not normally stocked.
KYOCERA AVX
In Stock: 3.521
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
15 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 0603 (1608 Metric) 7.5Ohm
TACL156M006XTX
DigiKey Part Number
TACL156M006XTX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TACL156M006XTX
Description
CAP TANT 15UF 20% 6.3V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TACL156M006XTX Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
L
Voltage - Rated
6.3 V