REF1620272M016B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 396
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Surge
In Stock: 0
2.7 mF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
REF1620272M016B
DigiKey Part Number
478-REF1620272M016B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REF1620272M016B
Description
CAP ALUM 2.7MF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.3925 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.19 A @ 100 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C