REF1020680M120K
DigiKey Part Number
478-REF1020680M120KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-REF1020680M120KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REF1020680M120K
Description
CAP ALUM 68UF 20% 120V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 120 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.8 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
120 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C