CDR02BX103BKSS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Vitramon
KEMET
KEMET
Vishay Vitramon
In Stock: 493
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor BX 1805 (4512 Metric)
CDR02BX103BKSS
DigiKey Part Number
478-CDR02BX103BKSS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR02BX103BKSS
Detailed Description
EDA/CAD Models
CDR02BX103BKSS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Failure Rate
S (0.001%)
Package / Case
1805 (4512 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)