CB018B0102JBA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF Film Capacitor 10V 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric)
CB018B0102JBA
DigiKey Part Number
CB018B0102JBA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB018B0102JBA
Description
CAP FILM 1000PF 5% 16VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CB018B0102JBA Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.045" (1.15mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
10V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
16V