BQ014D0154K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1.474
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
TDK
In Stock: 3
TDK
In Stock: 394
0.15 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
BQ014D0154K
DigiKey Part Number
478-3410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BQ014D0154K
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 63VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BQ014D0154K Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - DC
63V