1812PC474MAT1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 9.954
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 6.227
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
In Stock: 907
TDK
YAGEO
Taiyo Yuden
In Stock: 650
Knowles Syfer
KEMET
In Stock: 873
TDK
0.47 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Ceramic 1812
1812PC474MAT1A
DigiKey Part Number
1812PC474MAT1A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812PC474MAT1A
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1812PC474MAT1A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.100" (2.54mm)