1210AC222MAT1A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 3.415
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 6.508
Datasheet
Similar
TDK
2200 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210AC222MAT1A
DigiKey Part Number
1210AC222MAT1A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210AC222MAT1A
Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210AC222MAT1A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)