KUSBX-SMT2AP1S-B30 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Kycon, Inc.
In Stock: 4
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 483
Datasheet
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Adam Tech
USB-A (USB TYPE-A) Plug Connector 4 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
KUSBX-SMT2AP1S-B30
DigiKey Part Number
2092-KUSBX-SMT2AP1S-B30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUSBX-SMT2AP1S-B30
Description
USB A-TYPE PLUG SMT FULLY SHIELD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KUSBX-SMT2AP1S-B30 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Manufacturer
Kycon, Inc.
Number of Ports
1
Series
Current Rating (Amps)
1A
Packaging
Tray
Voltage - Rated
30VAC