Image for K85X-CA-37S-R is not available
K85X-CA-37S-R
DigiKey Part Number
2092-K85X-CA-37S-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K85X-CA-37S-R
Description
CONN DSUB RCPT 37P VERT SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K85X-CA-37S-R Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
30V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C