KH-103-H2CL-DC12V
DigiKey Part Number
5055-KH-103-H2CL-DC12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KH-103-H2CL-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Features
Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.102" (2.6mm)
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Must Release Voltage
3.6 VDC
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
220VAC, 24VDC - Max
Load - Max Switching
240W
Relay Type
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
160 Ohms