KH-103-3CL-AC110V
DigiKey Part Number
5055-KH-103-3CL-AC110V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KH-103-3CL-AC110V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 110VAC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.102" (2.6mm)
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
88 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
33 VAC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Release Time
20 ms
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Phosphor Bronze, Polybutylene Succinate (PBS)
Switching Voltage
220VAC, 24VDC - Max
Approval Agency
CCC, cURus
Load - Max Switching
1100VA
Relay Type
Coil Current
12 mA
Coil Resistance
3.39 kOhms