KH-103-2CD-DC12V
DigiKey Part Number
5055-KH-103-2CD-DC12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KH-103-2CD-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Diode
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.102" (2.6mm)
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
3.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Release Time
20 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Phosphor Bronze, Polybutylene Succinate (PBS)
Switching Voltage
220VAC, 24VDC - Max
Approval Agency
CCC, cURus
Load - Max Switching
120W
Relay Type
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
160 Ohms