MF1/2DC2000F
DigiKey Part Number
2019-MF1/2DC2000F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF1/2DC2000F
Description
RES 200 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)