NMQM12GE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Knowles Voltronics
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Knowles Voltronics
In Stock: 0
Datasheet
Image for NMQM12GE is not available
NMQM12GE
DigiKey Part Number
1674-NMQM12GE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMQM12GE
Description
CAP FILM TRIM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 ~ 12pF Trimmer Capacitor 1250 V Side Panel Mount
Category
Q @ Freq
9000 @ 25MHz
Manufacturer
Size / Dimension
0.365" Dia (9.27mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.450" (36.83mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance Range
1 ~ 12pF
Mounting Type
Panel Mount
Adjustment Type
Side
Features
General Purpose
Voltage - Rated
1250 V