CA56-12GWA
DigiKey Part Number
754-CA56-12GWA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA56-12GWA
Description
.56" 4-DIGIT GRN LED DISPLAY
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment Clock 4 Character Common Anode 2.2V 20mA 0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm) 12-DIP (0.600", 15.24mm)
Category
Common Pin
Common Anode
Manufacturer
Kingbright
Color
Green
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Part Status
Active
Current - Test
20mA
Number of Characters
4
Millicandela Rating
11mcd
Size / Dimension
0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)
Wavelength - Peak
565nm
Digit/Alpha Size
0.56" (14.20mm)
Power Dissipation (Max)
62.5mW
Display Type
7-Segment Clock
Package / Case
12-DIP (0.600", 15.24mm)