APTD1608LCGCK
DigiKey Part Number
754-2037-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2037-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2037-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTD1608LCGCK
Description
LED GREEN CLEAR 1608 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 570nm LED Indication - Discrete 1.9V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APTD1608LCGCK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V
Mfr
Current - Test
2mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
60°
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
574nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
0.70mm Dia