APT1608SURC
DigiKey Part Number
754-APT1608SURCTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APT1608SURCCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APT1608SURCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608SURC
Description
1.6X0.8MM,RED SMD LED
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 628nm LED Indication - Discrete 1.9V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.9V
Mfr
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
640nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.85mm W
Height (Max)
0.85mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm