APT1608SRCPRV is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Kingbright
In Stock: 720.460
Datasheet
Similar
QT Brightek (QTB)
In Stock: 2.198
Datasheet
Red 640nm LED Indication - Discrete 1.85V 0603 (1608 Metric)
APT1608SRCPRV
DigiKey Part Number
754-1122-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1122-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1122-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608SRCPRV
Description
LED RED CLEAR CHIP SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
APT1608SRCPRV Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.85V
Mfr
Current - Test
20mA
Part Status
Obsolete
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
655nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.75mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm