Z0805C471BSMST
DigiKey Part Number
399-Z0805C471BSMSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-Z0805C471BSMSTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z0805C471BSMST
Description
FERRITE BEAD 470 OHM 0805 1LN
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 500mA 250mOhm
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
KEMET
DC Resistance (DCR) (Max)
250mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
470 Ohms @ 100 MHz