VE1210K251R035
DigiKey Part Number
399-VE1210K251R035TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-VE1210K251R035CT-ND - Cut Tape (CT)
399-VE1210K251R035DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VE1210K251R035
Description
VARISTOR 56V 250A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VE1210K251R035 Models
Category
Current - Surge
250 A
Manufacturer
KEMET
Energy
2.2J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
670 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Maximum AC Volts
35 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
45 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
56 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Max)
61.6 V