T591V227M2R5ATE015 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 377
Vishay Polytech
In Stock: 775
KYOCERA AVX
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 15mOhm @ 100kHz
T591V227M2R5ATE015
DigiKey Part Number
399-11671-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T591V227M2R5ATE015
Description
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T591V227M2R5ATE015 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
2.5 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100kHz