T520V157M006ATE012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 59
In Stock: 374
In Stock: 150
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 12mOhm @ 100kHz
KEMET Webinar - Polymer Capacitors - Your Solution When MLCC Lead Times Are Tight
T520V157M006ATE012
DigiKey Part Number
399-4077-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520V157M006ATE012
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T520V157M006ATE012 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 100kHz