T520U686M006ATE070 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 9.050
Datasheet
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2312 (6032 Metric) 70mOhm @ 100kHz
KEMET Webinar - Polymer Capacitors - Your Solution When MLCC Lead Times Are Tight
T520U686M006ATE070
DigiKey Part Number
399-5287-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520U686M006ATE070
Description
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T520U686M006ATE070 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
U
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz