T495D477K004ATE045 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
470 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 45mOhm @ 100kHz
T495D477K004ATE045
DigiKey Part Number
399-18853-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495D477K004ATE045
Description
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T495D477K004ATE045 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
4 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100kHz