T491D686K004AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.031
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 3.052
Datasheet
In Stock: 89
Direct
Vishay Sprague
Direct
Vishay Sprague
Similar
68 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm
T491D686K004AT
DigiKey Part Number
399-3801-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491D686K004AT
Description
CAP TANT 68UF 10% 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491D686K004AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm