T356E156K010AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 683
Datasheet
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 3.7Ohm
T356E156K010AT
DigiKey Part Number
399-3642-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356E156K010AT
Description
CAP TANT 15UF 10% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T356E156K010AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.7Ohm