T356E156K016AT
DigiKey Part Number
399-3643-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356E156K016AT
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 2.5Ohm
EDA/CAD Models
T356E156K016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm