T356A335K010AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.096
Datasheet
3.3 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 10Ohm
T356A335K010AT
DigiKey Part Number
399-3615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356A335K010AT
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 10V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T356A335K010AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm