PHE450MF6470JR035L2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 832
Datasheet
New at DigiKey
Image for PHE450MF6470JR035L2 is not available
PHE450MF6470JR035L2
DigiKey Part Number
399-PHE450MF6470JR035L2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHE450MF6470JR035L2
Description
470NF DC 5%V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 400V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.240" L x 0.453" W (31.50mm x 11.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
630V