MPX1D1770L3R3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 28 A 3.4mOhm Max Nonstandard
KEMET METCOM MPX Power Inductors | Digi-Key Daily
Metal Composite (METCOM) Commercial Grade Power Inductors
MPX1D1770L3R3
DigiKey Part Number
399-MPX1D1770L3R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPX1D1770L3R3CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPX1D1770L3R3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D1770L3R3
Description
FIXED IND 3.3UH 28A 3.4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MPX1D1770L3R3 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.4mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.669" L x 0.673" W (17.00mm x 17.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
30.5A