MPX1D1235L100
DigiKey Part Number
399-MPX1D1235L100TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPX1D1235L100CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPX1D1235L100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D1235L100
Description
FIXED IND 10UH 7.4A 35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.4 A 35mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPX1D1235L100 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
9.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
12A